Jdi na obsah Jdi na menu
 


30 nejdůležitějších důvodů proč být vegetariánem

2. 1. 2008

30 nejdůležitějších důvodů proč být vegetariánem.

Protože vyloučení zvířecích produktů předchází srdečním chorobám
Ve studii Americké kardiologické společnosti se zjistilo, že veganská dieta uvolňuje tepny, zatímco masitá strava je ucpává o 28%.

Protože jezením masa, mléka a vajíček tloustnete
Jen 2% vegetariánů jsou obézní.

Protože bychom neměli svým dětem lhát o původu masa které jíme
Proč dětem lhát? Nesnažíte se skrýt pravdu? Děti mají zvířata rády- zkuste jim říct pohádku o jatkách. A proč ne?

Protože v každém balení kuřete je trochu výkalů
Americké ministerstvo zemědělství ve své studii zjistilo, že 98% mrtvých těl brojlerů je infikováno výkaly.

Protože maso je špinavé a krvavé
Na světě je ročně téměř miliarda masem způsobených nemocí, z kterých tisíce vedou ke smrti. Do svalu (který pak člověk sní) zvíře vylučuje tuky, ale i dioxiny, antibiotika, pesticidy a toxické formy arsenu.

Protože to není spravedlivé
Zabíjení druhých zvířat pro potravu je pouhé vykořisťování a proč to děláme? Jen proto že jsme silnější než zvířata, máme omračovací pistole a řeznické nože. To vážně není fér.

Protože jezení masa a mléka způsobuje impotenci
Vegetariánství je přírodní alternativou pro Viagru, protože předtím než maso ucpáváním tepen může přivodit infarkt, může ohrozit i jiné orgány. V jedné studii čtvrtina masojedících mužů popisovala častý výskyt poruchy erekce a u mužů nad 40 je to celá polovina.

Protože bys nesnědl/a svého psa
Většina lidí je zděšena že některé národy jedí psy nebo velryby, ale tato zvířata trpí úplně stejně jako kuřata nebo krávy a není rozdíl mezi tím sníst v Africe zebru nebo doma u televize kuře.

Protože nám pořád hrozí BSE a ptačí chřipka
Každé zvíře s mozkem může dostat jednu z nich, navíc když jsou miliony prasat a kuřat stále krmeny ostatky nakažených zvířat.

Protože je to krutost kterou můžeme zastavit
Můžeme si připadat bezmocní proti válce a ostatním formám násilí, ale můžeme zastavit utrpení na jatkách, pokud jako jednotlivci odmítneme maso.

Protože v dnešní době je hloupé a zbytečné zabíjet abych žil

Protože jen hloupý člověk zbije zvíře... a ještě hloupější ho sní
Jestli jíš maso, platíš něco tak krutého, že kdyby se to spáchalo na psovi či kočce, byla by za to jatka okamžitě odsouzena.

Protože žádné zvíře si nezaslouží zemřít pro naše chuťové buňky
Lidská touha po příchuti masa není vůbec důležitá v porovnání s touhou zvířete nebýt týrán a krutě zabit.

Protože obilí použité k nakrmení dobytka by mohlo nakrmit celý svět
Plných 80% zemědělské půdy je použito pro nakrmení kuřat, prasat a ostatních hosp. zvířat. Kdyby se toto gigantické množství potravy uvolnilo, bylo by možné nakrmit celý svět.

Protože víc než polovina všechné vody se spotřebuje pro "vyrobení" masa
Vyrobit pro masožravce potravu na jeden den vyžaduje třináctkrát více vody než pro vegetariána. Time uvedl, že prameny pod tolikou zátěží vysychají.

Protože pokud jíš maso, nemůžeš si říkat ochránce zvířat a environmentalista
Poskytováním vody a obilí faremním zvířatům namísto přímé spotřeby lidmi je největším důvodem proč ubývá pitné vody a narůstá světová chudoba. Velkofarmy spotřebovávají více vody než všichni spotřebovatelé dohromady a produkuje tolik odpadu jako celá Amerika.

Protože jsou bezbranní
Laureát na Nobelovu cenu Isaac B. Singer označil speciesismus za nejradikálnější formu rasismu, protože zvířata jsou nejméně schopná se ubránit a nejlépe se na nich spáchává krutost.

Protože když zvířata cítí bolest, také pláčí
Když je spálíšm cítí to. Když jim dáš elektrickou ránu, cítí to. Zvířata cítí bolest stejně a na stejné úrovni jako my lidé.

Protože oni také nechtějí zemřít
Zvířata si svých životů váží stejně jako my.

Protože ať to nakrájíš jak chceš, je to pořád mrtvé tělo
Nebo ne? I zvířata jsou ze svalů, kostí a krve, takže "maso" je jen eufemismus (zjemňující výraz) pro rozkládající se mrtvé tělo. A nebo ne?

Protože komerce není žádnou omluvou pro zabíjení
Masné průmysly vám můžou tisíckrát tvrdit že maso potřebujeme pro správný růst, ale jestli je to pravda je, proč všichni vegetariáni dávno nezemřeli na selhání organismu?

Protože k tomu přeci křídla nejsou
Kuřata, prasata a ostatní faremní zvířata nikdy nemohou dýchat čerstvý vzduch, stavět hnízda, přitulit se ke svým mladým ani nic co je pro ně přirozené.

Protože každý chce být volný
Víme to když vypustíme papouška z klece nebo vezmeme psa do parku, a stejně je to i pro faremní zvířata. Touží po svobodě, stejně jako lidé.

Protože jíš-li ryby, nejsi vegetarián
O tom snad nemá cenu mluvit: ryba = zvíře, jíš zvíře = nejsi vegetarián

Protože moc neznamená že je to správně
V našem morálním vývoji jsme dosáhli hranice, kdy bychom měli uznat, že i ostatní druhy si zaslouží ohledy, stejně jako jsme si nakonec uvědomili, že otroctví je špatné, ženy si zaslouží práva a děti by neměly být zneužívány.

Protože jíme-li maso, jsme vysoce specisističtí
Téma specisismus si zaslouží samostatnou kapitolu.

Protože víš že je to špatně